ଚୀନ୍‌ରୁ ବିଚଳିତ ଭାରତୀୟ ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ କୋଇଲା ପଠାଇବା ପାଇଁ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ଅଫର

0 37

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ପାୱାର ଲିମିଟେଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ ଚୀନ୍‌ରୁ ଅଟକି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ କୋଇଲା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ ଅଫର ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି।
ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା 39 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ନାବିକଙ୍କ ଖବର ସେୟାର କରିବା ପରେ ଜିନ୍ଦଲ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ନାବିକମାନେ ଚାଇନାର କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ଅଫର୍ ଦେଇ ଚାଇନାର ଜଳରେ ଫସି ରହିଥିଲେ।

ମାସେ ଧରି ଫସି ରହିଥିବା ନାବିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜର ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ଜିନ୍ଦଲ ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯଦି ଆମର ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ତେବେ ଆମେ ଏହି ଜାହାଜରେ କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।” ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ପାୱାର ଲିମିଟେଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ ସରକାରଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ନାବିକମାନେ ଚୀନ୍‌କୁ ପଠାଉଥିବା କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ଅଫର୍ ଦେଇ ଚାଇନାର ଜଳରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣ |

ମାସେ ଧରି ଫସି ରହିଥିବା ନାବିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜର ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ଜିନ୍ଦଲ ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯଦି ଆମର ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ତେବେ ଆମେ ଏହି ଜାହାଜରେ କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।” ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ପାୱାର ଲିମିଟେଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ ସରକାରଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ନାବିକମାନେ ଚୀନ୍‌କୁ ପଠାଉଥିବା କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ଅଫର୍ ଦେଇ ଚାଇନାର ଜଳରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣ |

ମାସେ ଧରି ଫସି ରହିଥିବା ନାବିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜର ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ଜିନ୍ଦଲ ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମର ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ତେବେ ଆମେ ଏହି ଜାହାଜରେ କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା 39 ଜଣ ଭାରତୀୟ ନାବିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ନାବିକଙ୍କ ଖବର ସେୟାର କରି ଜିନ୍ଦଲ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଦି ମରିଟାଇମ୍ ଏକ୍ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ପରେ ନାବିକ ତାଙ୍କ ହାତଗୋଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ଦୁଇଟି ବଲ୍କ ପରିବହନକାରୀ, ଆନାସ୍ତାସିଆ (IMO 9625970) ଏବଂ ଭାରତର ଗ୍ରେଟ୍ ଇଷ୍ଟର୍ନ ସିପିଂ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକାନା ଥିବା ଜାଗ ଆନନ୍ଦ, ଯାହା ଚାଇନାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କୋଇଲା ପରିବହନ କରୁଥିଲା ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଜଳରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଚୀନ୍ ନିଷେଧ କରିଛି।

ନାବିକମାନେ ଚାଇନାର ଜଳରେ ମାସେ ଧରି ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି କାରଣ ଚୀନ୍ ସରକାର ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା କୋଇଲା ଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ କୋଇଲା ଧାରଣ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ଦେଶଗୁଡିକର ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକୁ ଅଫଲୋଡ୍ ଏବଂ ଛାଡିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.